Kulturskolen Roskilde søger dygtig klarinetlærer med særlige opgaver på Skoleorkester- og projektområdet

Nyhed

Dygtig klarinetlærer med særlige opgaver på Skoleorkester- og projektområdet

  • Ansættelsessted: Kildegården 6, 4000 Roskilde
  • Tiltrædelse: 01.03.24
  • Ansøgningsfrist: 12.02.24 kl. 12:00

Kulturskolen Roskilde er en dynamisk, kreativ og aktiv institution, der bl.a. er kendt for sin brede vifte af undervisningstilbud, sin høje faglighed og sit gode kollegiale fællesskab. Skolen er en af Danmarks største Kulturskoler, og har en stærk position som en levende og central del af Roskildes Musikbystrategi.

Vi søger en dygtig kulturskolelærer med høj faglighed på klarinetområdet, som vil bidrage til videreudviklingen af vores Skoleorkester sammen med en række andre blæserlærere. Samtidig lægger vi vægt på, at vores nye kollega har lyst til at indgå i diverse projekter, bl.a. på folkeskoleområdet, hvor der samarbejdes på tværs med både andre kulturskolelærere, andre kulturaktører, folkeskolelærere og pædagoger. Først og fremmest ønsker vi en kollega, der brænder for at undervise børn og unge, og som trives i et samlet kunstnerisk felt som musiker, underviser og ideudvikler.

Som lærer i Kulturskolen forventes det, at man deltager i det tværgående samarbejde, såvel i blæserfaggruppen som på tværs med andre fagområder og kunstretninger. I disse faglige fora vil der bl.a. blive planlagt koncerter og andre større begivenheder, og diskuteret nye undervisningsmetoder og tilbud til eleverne. Der er også stor fokus på, hvordan vi når ud til de børn og unge, der ikke af sig selv opsøger kulturtilbud.

Stillingen er på 7 timer om ugen og ønskes besat pr. 1. marts 2024 eller snarest derefter. Der vil være mulighed for udvidelse af timetallet, hvis eventuelle ekstra kompetencer kan sættes i spil i forhold til øvrige arbejdsopgaver. Selve skoleorkesterundervisningen er placeret på Kulturskolens afdeling i Jyllinge mandag eftermiddag, så det er vigtigt at kunne være til stede her.